حمایت از زعفران‌‌کاران خُرده مالِک در استان‌های خراسان جنوبی و رضوی با اعطای تسهیلات تا 500 میلیون ریال/ گواهی سپرده‌ی زعفران از بورس کالا ضمانت دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه

حمایت از زعفران‌‌کاران خُرده مالِک در استان‌های خراسان جنوبی و رضوی با اعطای تسهیلات تا 500 میلیون ریال/ گواهی سپرده‌ی زعفران از بورس کالا ضمانت دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه

گروه توسعه اقتصادی تدبیر، وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با همکاری صندوق کارآفرینی امید در راستای پشتیبانی از تولید و حمایت از منافع کشاورزان زعفران‌کار خُرده مالِک در استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی، تسهیلات تا سقف 500 میلیون ریال پرداخت می‌کند.
به گزارش تدبیر رسانه، در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها، گروه توسعه اقتصادی تدبیر، وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، به منظور حمایت از تولیدکنندگان و کشاورزان زعفران‌کار خُرده مالِک، سامانه‌ای را طراحی کرده تا زعفران‌کاران استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی که زمین‌های کشت کم‌تر از 3 هکتار دارند، با همکاری صندوق کارآفرینی امید تا سقف مبلغ 500 میلیون ریال تسهیلات دریافت نمایند.
کشاورزان زعفران‌کار خُرده مالِک در استان‌های مذکور می‌توانند با مراجعه به «سامانه‌ی ثبت تسهیلات کشاورزان زعفران‌کار» به نشانی اینترنتی satkaz.ir نسبت به ثبت‌نام این تسهیلات و بارگذاری مدارک مورد نیاز، اقدام کنند. هدف از راه‌اندازی سامانه‌ی تسهیلات کشاورزان زعفران‌کار، ایجاد سازوکار پرداخت تسهیلات بانکی به زعفران‌کاران با توثیق گواهی سپرده‌ی کالایی زعفران به عنوان ضمانت بازپرداخت تسهیلات است.
دریافت این تسهیلات برخلاف سایر تسهیلات بانکی نیاز به ضمانت فرد دیگری ندارد و کشاورزان زعفران‌کار می‌توانند برای دریافت تسهیلات تا 500 میلیون ریال، گواهی سپرده‌ی کالایی زعفران از بورس کالا را به عنوان ضمانت ارایه دهند. به این طریق که کشاورز بعد از برداشت زعفران، محصول خود را به انبار بورس کالا تحویل داده و گواهی سپرده‌ی زعفران را در اختیار صندوق کارآفرینی امید قرار می‌دهد و تسهیلات خود را به سهولت و سرعت دریافت می‌کند.
براساس شرایط مندرج در این سامانه، مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات قرض‌الحسنه یک ساله خواهد بود.
شرایط دریافت این تسهیلات عبارت است از:
1. زمین کشاورزی برای کشت زعفران در استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی باشد.
2. کشاورز زعفران‌کار امکان تحویل زعفران به انبار بورس کالا و اخذ گواهی سپرده‌ی کالایی زعفران را داشته باشد.
3. حداکثر میزان برداشت و تحویل زعفران به انبار بورس کالا 5 کیلوگرم است.

حمایت از منافع زعفران‌کاران خُرده مالِک با تأمین نقدینگی مورد نیاز
در رابطه با هدف و کارایی طرح «حمایت از زعفران‌کاران خُرد»، از سوی گروه توسعه اقتصادی تدبیر و صندوق کارآفرینی امید، به این نکته باید اشاره کرد که ابتدای پاییز زمان برداشت و عرضه‌ی محصول زعفران است و به احتمال زیاد به دلیل افزایش سطح عرضه، شاهد شوک نوسانات قیمتی در بازار و متضرر شدن زعفران‌کاران خُرده مالک خواهیم بود. بنابراین با طرح حمایت مالی و ارایه‌ی تسهیلات با کارمزد پایین عملاً نقدینگی مورد نیاز این کشاورزان زحمت‌کش تأمین می‌شود و آن‌ها مجبور به عرضه و فروش محصولات خود به قیمت‌های ناچیز نخواهند بود. بنابراین اعطای این تسهیلات صرفاً در راستای تأمین منافع کشاورزان زعفران‌‌کار‌ خُرده مالِک است.
در این خصوص باید خاطرنشان کرد، کشاورزان زعفران‌کار لازم است هر چه زودتر با مراجعه به «سامانه‌ی ثبت‌نام تسهیلات کشاورزان زعفران‌کار»، نسبت به ثبت درخواست تسهیلات خود اقدام کنند. در صورتی که منابع درنظر گرفته شده به‌طور کامل استفاده شود، آمادگی لازم برای افزایش منابع جهت اعطای تسهیلات به سایر زعفران‌کاران را نیز خواهیم داشت.