منشور اخلاقی گروه توسعه‌ی اقتصادی تدبیر

منشور اخلاقی گروه توسعه‌ی اقتصادی تدبیر

این منشور اخلاقی، با پای‌بندی به آرمان‌ها و منویات رهبر کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی(ره) و رهبر گران‌قدر انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(مدظله‌العالی)، هم‌چنین توجه ویژه به اصول و سیاست‌های ابلاغی ریاست محترم ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به گروه توسعه‌ی اقتصادی تدبیر، مبنی بر تلاش در جهت توان‌مندسازی اقتصادی و پیشرفت کشور، رونق و جهش تولید و ارزش‌آفرینی مشترک اقتصادی و اجتماعی، در راستای محرومیت‌زدایی از ایران عزیز، تدوین شده است.
براساس این منشور، گروه توسعه‌ی اقتصادی تدبیر، خود را متعهد می‌داند تا با اتخاذ سبک مدیریت مشارکتی هوشمندانه‌ی جهادی در مجموعه مقررات اداره‌ی هلدینگ‌ها،‌ در مسیر پیشرفت، تعالی و موفقیت پایدار، از طریق بهبود مستمر، گام بردارد و همه‌ی کارکنان برای دست‌یابی به اهداف و چشم‌انداز گروه، که همانا «ارزش‌آفرین، نوآور و پربازده» است، تمام تلاش خود را به‌کار گیرند. گروه توسعه‌ی اقتصادی تدبیر، برای اشاعه و اعتلای فرهنگ اسلامی- ایرانی و ارزش‌های انسانی، رفتاری و سازمانی و نهادینه ‌کردن آن‌ها در اندیشه و عمل کارکنان خود در تمامی واحدهای زیرمجموعه، بیش از پیش خواهد کوشید.

ما کارکنان گروه توسعه‌ی اقتصادی تدبیر، با استعانت از ذات اقدس باری‌تعالی برای انجام هرچه بهتر وظایف شغلی، شرعی و قانونی و ادای مسئولیت‌های اجتماعی، با تکیه بر باورها و ارزش‌های اسلامی و در راستای توسعه و بهبودِ تولید و خدمت‌رسانی، خود را ملزم به‌ رعایت اصول و مفاد زیر می‌دانیم:

الف) اصول حاکم بر منشور
 1. خدامحوری: با اتکا به نگرشِ توحیدی، پروردگار متعال را در هر لحظه، گواه و ناظر بر اعمال و کردار خود می‌دانیم و همواره در راستای نیل به قرب و جلب رضای الهی، قدم برمی‌داریم.
 2. اصل حاکميت قانون در مناسبات کاری: همه‌ی امور گروه مبناي قانوني دارد و تصميمات و اقدامات براساس احترام به قوانين و مقررات موجود، اتخاذ و انجام می‌شود.
 3. اصل احترام و افزایش اعتماد: ما در همه‌ی رده‌های شغلی، همکار و یار یک‌دیگر هستیم و در تعاملات و رفتارهاي خود با هم و مراجعان احترام آنان را کاملاً حفظ و بر مبناي افزایش اعتماد به طرف مقابل، عمل می‌نماییم.
 4. اصل شفافيت: ما تمامي اطلاعات مربوط به امور و فرآيندهاي جاري را به جز اسناد و اطلاعات طبقه‌بندي شده، به‌طور شفاف در چهارچوب مقررات و ضوابط، در اختيار ذي‌نفعان قرار می‌دهیم.
ب) مفاد منشور

ب-1 سازمان، مردم و صاحبان سهام

 1. ما خداباور، دین‌دار، ولایت‌پذیر و به مبانی نظری و عملی حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری«مدظله‌العالی»، اعتقاد قلبی داشته و به آن پای‌بندیم.
 2. ما خود را به تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، انجامِ فعالیت‌های جهادی توان‌مندسازی اقتصادی و توسعه و پیشرفت کشور، براساس شعار کسب‌وکارِ حلال متعهد می‌دانیم.
 3. ما مسئولیت‌پذیر بوده و با رعایت اصل عدل و انصاف، به تمامی ذی‌نفعان پاسخ‌گو هستیم.
 4. ما در کنار نهادهای حاکمیتی خدمت‌رسان، و مراکز رسمیِ دولت، با نگرشِ عدالت‌محور، متعهد به تلاش برای رفاه و آسایش مردم، به‌ویژه در مناطق کم‌تر توسعه‌یافته‌ هستیم.
 5. ما به شایسته‌سالاری و بهبودِ مستمرِ کیفیت زندگی کارکنان خود پای‌بندیم.

ب-2 کارکنان

 1. ما منافع ملی و سازمانی را بر منافع شخصی خود، مقدم می‌داریم.
 2. مشارکت در تعالی سازمانی را وظیفه‌ی خود دانسته و با رویکرد انعطاف‌پذیری برای بهبودِ مستمرِ عملکرد، هم‌چنین ارتقای بهره‌وری، کارایی و ارزش‌آفرینی، تمام توان و تلاش خود را به‌کار می‌گیریم.
 3. ما به مشارکت فعال، خردِ جمعی، کارِ ‌گروهی و کارشناسی، استفاده از تجربیات، نتیجه‌گرایی و یادگیری مستمر پای‌بندیم.
 4. تلاش می‌کنیم تا ظاهر، رفتار و سلوک ما دربرگیرنده‌ی بهترین خصایل انسانی و مظهر ایمان، عبودیت و اخلاص، تفکر و تدبر، مهربانی و صداقت، ایثار و فداکاری، انضباط و پویایی، امیدواری به آینده، نشاط و تلاش برای تحقق کرامت انسانی و شرافت ایرانی باشد تا با همت و هم‌دلی، ضمن تقویت روحیه‌ی مشارکت، با شکوفایی و نوآوری، در راستای تحقق اهداف و برنامه‌های گروه گام برداریم.
 5. متعهد خواهیم بود تا براساس عدالت تصمیم بگیریم و اخلاص در منش و رفتار‌مان همیشگی باشد. هم‌چنین همت، دقت، سرعت عمـل و بهبود مداوم، مبنــای کارمان بوده؛ سلامـت، شفافیت، نظم، وجدانِ کاری، برنامه‌محوری، قانون‌مداری و پای‌بندی به دستورالعمل‌های سازمانی، شیوه‌ی عمل‌مان باشد.
 6. اعتقاد قلبی داریم که نیک‌اندیشی، تلاش برای آموختن و دانش‌افزایی و آینده‌نگـری باید چراغ راه‌مان باشد.
 7. پیمان می‌بندیم تا به هیچ عنوان جایگاه خود را دستاویزی برای کسب فرصت‌های مـادی و شخصی نسازیم.
 8. متعهد می‌شویم برای ایجاد شبکه‌ی ارتباطی پویا و روزآمد، بین گروه، هلدینگ‌های تخصصی و شرکت‌های مستقل زیرمجموعه در مسیر هم‌افزایی توان‌مندی‌ها کوشش کنیم. هم‌چنین فضای کاری را با تقویت روحیـه‌ی هم دلی صادقانه، به محیطی سالم، اخلاقـی و صمیمانه در چهارچوب مقررات و سلسله‌مراتب اداری تبدیـل نماییم و از هر اقدامی که موجبات تضعیف روحیه و کاهش اعتماد درونی و بیرونی گروه را فراهم نماید، آگاهانه جلوگیری کنیم.

ب-3 تأمین و عرضه‌کنندگان مواد اولیه و خدمات

 1. مــا خــود را نسبـت به عرضه‌کننــدگان خدمــات و مـواد اولیــــه به گــروه، مسئـــول می‌دانیــم.
 2. ما برای پیشرفت دانـش و افزایش تجربه‌ی علمـی و عملـی عرضه‌کننـدگان خدمات و مواد اولیه تلاش خواهیــم کرد و معتقدیـم کمک و مساعدت به آن‌ها در این مسیر، موجب ارتقای سطح فنـی و عملکردی دو طرف عرضه‌کننده و دریافت‌کننده‌ خواهد شد.

ب-4 محیط زیست

 1. ما در فرآیند تولید و در استفاده از منابع طبیعی و خدادادی، به‌طور جدی به پاکیزگی و حفظ محیط ‌زیسـت توجه داریم و به آن پای‌بندیـم.
 2. ما در بهره‌برداری بهینه از منابع طبیـعی، به رعایت حقوق نسل‌های آینده توجه کامل داریم.

ب-5 مشتری

 1. ما با رویکردِ مشتری‌مداری، متعهد به نوآوری در تولید، کیفیت در محصول و خدمـات هستیم.
 2. ما اعتقاد عمیق و عملی به رعایت کامل حقوق مشتریان داریم.

ب-6 رقابت و رقبا و هم‌افزایی

 1. براسـاس اصولِ اخــلاقِ حرفه‌ای، رقبــا را شرکـای خود در صنعــت و خدمـات دانسته و به همین واسطه به رعایت حقوقِ قانونی رقبا پای‌بندیم.
 2. ما به همکـــاری و هم‌افزایـی سازنــده میان هلدینـگ‌ها و شرکــت‌های زیــرمجمــوعه، برای توسعه‌ و پیشرفت گروه، ارج می‌نهیم.

 

آرزومندیم تا با خدمت صادقانه و تلاش بی‌دریغ هریک از ما، موجبات تحقق برنامه‌ها، اهداف و عملیاتی شدن اقدامات توسعه‌ای و پیشرفت گروه و ستاد اجرایی فرمـان حضرت امام(ره)، درراستای رضایت خداونـد متعال و مردم شریف کشـورمان، فراهم شود.