رشد تولید ۳۰ درصدی در ایران دارو

رشد تولید ۳۰ درصدی در ایران دارو

شرکت داروسازی ایران دارو، توانست از ابتدای سال تا اواخر بهمن ماه 1402 به رشد تولید 30 درصد برسد.
به گزارش تدبیر رسانه، شرکت داروسازی ایران دارو، توانست نسبت به سال مالی قبل ۳0۰ میلیارد ریال و به لحاظ حجمی به رشد تولید ۳۰ درصد دست یابد و در تلاش است تا به رکورد جدیدی از صادرات خود برسد.
ایران دارو، یکی از شرکت‌های شناخته‌شده و باسابقه‌ی گروه دارویی برکت وابسته به گروه توسعه اقتصادی تدبیر است، که در ۶ گروه متنوع مکمل‌‌ها، داروهای پوستی، ضد درد، گوارشی، قلبی عروقی و داروهای اعصاب، محصولات متنوعی را تولید و راونه‌ی بازار می‌کند. این شرکت، که از تولیدکنندگان پیشرو در تولید انواع مکمل‌ها و سایر داروها به‌شمار می‌رود، در مسیر توسعه و تولید محصولات جدید گام برمی‌دارد.
شرکت ایران دارو، در سال مالی جاری توانسته است رکورد فروش در ۶۰ سال گذشته را به مبلغ ۷0۰ میلیارد ریال برساند. یکی از دلایلی که باعث شد این افزایش فروش به دست بیاید، ورود داروهای جدید به سبد فروش شرکت ایران دارو است. براین اساس، این شرکت موفق به اخذ ۱۰ پروانه‌ برای تولید ۱۰ محصول جدید استراتژیک و هم‌چنین داروهای عمومی شده است. از جمله داروهای جدید اضافه‌شده به سبد محصولات ایران دارد، می‌توان به قرص ناپروکسن ۵۰۰، قرص‌های هیوسین و مترونیدازول و داروی استراتژیک آسیکلوویر اشاره کرد. تولید داروی آسیکلوویر، بیش‌تر از این‌که جنبه‌ی اقتصادی داشته باشد، برای رفع کمبود دارویی کشور، کمک به نظام سلامت و به عنوان یک مسئولیت اجتماعی انجام شده است.
از دیگر محصولات حدید تولیدی می‌توان ساشه‌ی سیترولین مالات را نام برد که تاکنون نمونه‌ی خارجی آن با قیمت بسیار بالایی در داروخانه‌ها به فروش می‌رفت و اکنون ایران دارو، اولین شرکتی است که این دارو را با برند سیترومول و با طعم‌های مختلف عرضه می‌کند.
علاوه بر این، داروی دیابت با نام امپاگلیفلوزین نیز در دوزهای ۱۰ و ۲۵ میلی‌گرم از سوی این شرکت وارد بازار شده است. تولید دو آنتی‌بیوتیک جدید هم در سبد محصولی ایران دارو قرار گرفته است، که شامل لووفلوکساسین و سیپروفلوکساسین می‌شود.
شرکت ایران دارو، هم‌اکنون ۱7۵پروانه‌ی محصول فعال دارد که از این تعداد ۱3۰ محصول در چرخه‌ی فروش قرار دارد. این شرکت اعلام نموده است، ژل‌هایی را در دوز خاص که فقط در کشورهای اروپایی موجود هستند وارد فهرست دارویی کشور کرده که تولید آن‌ها از بهار سال آینده و بعد از دریافت پروانه، شروع خواهد شد.