حضور گروه توسعه اقتصادی تدبیر در اولین نمایشگاه بین‌المللی صادرات به پاکستان

حضور گروه توسعه اقتصادی تدبیر در اولین نمایشگاه بین‌المللی صادرات به پاکستان

گروه توسعه اقتصادی تدبیر در اولین نمایشگاه بین‌المللی صادرات به پاکستان، با ارایه‌ی محصولات تولیدی شرکت‌های زیرمجموعه و تمرکز بر قابلیت صادرات به این کشور، حضوری فعال داشت. این گروه در این رویداد، ضمن مشارکت در پنل‌های تخصصی برگزار شده با تجار و بازرگانان پاکستانی و افغانستانی شرکت‌کننده و بازدیدکننده از این نمایشگاه حول محور علاقه‌مندی‌های مشترک، مذاکرات متعددی را انجام داد.
به گزارش تدبیر رسانه، گروه توسعه اقتصادی تدبیر در اولین نمایشگاه بین‌المللی صادرات به پاکستان که از تاریخ 26 تا 29 دی ماه 1402 در منطقه‌ی آزاد چابهار برگزار شد، حضوری فعال داشت و در غرفه‌ی اختصاصی گروه، مذاکرات متعددی در خصوص صادرات محصولات گروه دارویی برکت، نفت پارس، سپنتا و دیگر شرکت‌های زیرمجموعه‌ با نمایندگان شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی پاکستانی و سایر بازدیدکنندگان در نمایشگاه به عمل آمد.
منطقه‌ی آزاد چابهار، از جایگاه استراتژیکی در اقتصاد ایران برخوردار است و به‌عنوان محور صادرات به کشور پاکستان شناخته می‌شود و برگزاری اولین نمایشگاه بین‌المللی صادرات به این کشور، اهمیت زیادی در مبادلات تجاری، صنعتی و بازرگانی شرکت‌های دولتی و خصوصی کشورمان دارد. این نمایشگاه بین‌المللی، فرصت مغتنمی را برای شرکت‌های زیرمجموعه‌ی گروه توسعه اقتصادی تدبیر فراهم آورد تا راه‌های توسعه‌ی صادرات به این کشور، به شکل کامل مورد بررسی قرار گیرد.
این نمایشگاه، با هدف معرفی توانمندی‌های صادراتی، صنعتی، تجاری، فرصت‌های سرمایه‌گذاری، توسعه‌ی بازارهای صادراتی، رشد و توسعه‌ی صنعت به‌منظور صادرات ‌مجدد به کشور پاکستان و نیز توسعه‌ی سرمایه‌گذاری‌‌ها در منطقه‌ی آزاد چابهار برگزار ‌شد. در واقع، می‌توان در راستای سیاست‌های کلان اقتصادی کشور، هدف از برگزاری این رویداد را، همکاری بیش‌تر با کشورهای همسایه عنوان نمود.
مشارکت‌کنندگان در این دوره از نمایشگاه، عبارت‌ بودند از: حوزه‌های صنعت، خودرو، فرآورده‌های نفت‌، گاز و پتروشیمی، حمل‌ونقل، محصولات و ماشین‌آلات کشاورزی و غذایی، محصولات و تجهیزات‌ صنعتی، محصولات شیمیایی و سلولزی، لوازم ‌خانگی، منسوجات و چرم، صنعت ساختمان، صنایع معدنی، فلزات و سنگ‌های قیمتی، محصولات و تجهیزات‌پزشکی و آزمایشگاهی، محصولات فناور، دانش‌بنیان و های‌تک و منسوجات
کشور پاکستان با جمعیتی حدود ۲۵۰ میلیون نفر، سه برابر کشور ما جمعیت دارد و بازار مصرف بسیار بزرگی در همسایگی ما تلقی می‌شود، بنابراین حضور گسترده در این بازار برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی، بسیار اهمیت خواهد داشت. حضور بیش از ۱۰۰ بازرگان از کشور پاکستان در نخستین نمایشگاه صادراتی ایران ـ پاکستان، نشان‌دهنده‌ی جدیت تجار کشور پاکستان در راستای افزایش حجم معاملات تجاری با ایران است.
از جمله ظرفیت‌های مشترک ایران و پاکستان در راستای رونق و توسعه‌ی سرمایه‌گذاری و اشتراک این توانمندی‌ها، می‌توان به نگاه توسعه‌ا‌ی سیستان‌ و بلوچستان و هم‌چنین منطقه‌ی آزاد چابهار به عنوان تنها بندر و اسکله‌ی اقیانوسی ایران از یک‌ طرف و هم‌جواری این استان به‌واسطه‌ی سه مرز رسمی با کشور پاکستان و تبادل مالی بیش از چند میلیارد دلاری این استان از سوی دیگر اشاره کرد.
شایان ذکر است، با توجه به هماهنگی‌های به عمل آمده با اتاق‌های بازرگانی در کشورهای هدف، شامل پاکستان، افغانستان و عمان، از فعالان اقتصادی این کشورها نیز در قالب گروه‌های تجاری دعوت به عمل آمده بود. هم‌چنین
با توجه به امکانات و زیرساخت‌های منطقه‌ی آزاد چابهار، بیش از ۱۰۰ شرکت برتر صادراتی که برای صادرات به همسایگان شرقی کشور تمایل داشتند در این دوره از نمایشگاه در فضایی به وسعت ۱۰ هزار مترمربع مشارکت نمودند.