آغاز تزریق واکسن ایرانی کرونا به سومین گروه از داوطلبان

آغاز تزریق واکسن ایرانی کرونا به سومین گروه از داوطلبان

پس از تزریق موفقیت‌آمیز واکسن «کوو ایران برکت» به اولین داوطلبان و عدم بروز عوارض و صدور مجوزهای لازم، تزریق واکسن ایرانی کوو ایران برکت به سومین گروه هفت نفره از داوطلبان آغاز شد.
به گزارش تدبیر رسانه از روابط عمومی گروه توسعه‌ی اقتصادی تدبیر، حامد حسینی مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مسئول تیم نظارت بر آزمایشات انسانی واکسن کوو ایران برکت گفت: پس از اخذ مجوز از کمیته‌ی پایش ایمنی و داده‌ی مطالعات بالینی، تزریق واکسن به گروه سوم از داوطلبان از صبح امروز آغاز شد.
وی افزود: امروز بر روی ۳ نفر و فردا به ۴ داوطلب ازاین گروه واکسن تزریق می‌شود و این فاز از تست انسانی تا تزریق روی ۵۶ نفر ادامه خواهد یافت.
حسینی ادامه داد: امیدواریم ابتدای بهمن ماه بتوانیم نتایج را به کمیته‌ی پایش ارسال کنیم تا مجوز تست واکسن برای فاز دوم صادر شود.
مسئول تیم نظارت بر آزمایشات انسانی واکسن کوو ایران برکت ادامه داد: به صراحت می‌توانیم بگوییم این واکسن تا این لحظه به‌طور کامل ایمن بوده و هیچ‌کدام از ۷ نفری که در دو مرحله‌ی قبل واکسن به آن‌ها تزریق شده، هیچ‌گونه عارضه‌ای نداشتند و به همین دلیل هم مجوز تست انسانی روی گروه سوم صادر شده است.
مینو محرز مجری فاز بالینی واکسن کوو ایران برکت نیز اظهار کرد: بعد از سال‌ها که واکسن‌سازی در ایران انجام نمی‌شد، این اولین باری است که با رعایت تمام قوانین بین‌المللی و حتی رعایت پارامترهایی بسیار سخت‌گیرانه‌تر از قواعد سازمان جهانی بهداشت، ساخت و تست واکسن ایرانی کرونا در حال انجام است.
عضو کمیته‌ی علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان این‌که به عنوان مجری طرح فاز بالینی این پروژه در کنار دکتر صالحی و دکتر طبرسی نظارت لحظه به لحظه انجام می‌دهد، ادامه داد: تمامی این اقدامات برای آن است که بتوانیم به مردم اطمینان دهیم که واکسنی ایمن و قابل قبول ساخته شده است.
محرز ادامه داد: ٧ داوطلبی که تاکنون واکسن روی آن‌ها تست شده، هر روز به‌طور مرتب ویزیت می‌شوند و تاکنون هیچ عارضه‌ای روی آن‌ها مشاهده نشده است.
او با بیان این‌که در فاز بعدی با بررسی میزان اثربخشی واکسن می‌توانیم متوجه شویم کارایی واکسن تا چه حدی است، افزود: عملکرد ما در این پروژه توسط کمیته‌ی دیگری نظارت خواهد شد که اعضای این کمیته شامل مقامات وزارت بهداشت، نماینده‌ی سازمان غذا و دارو و سایر مراجع ذی‌صلاح هستند.
عضو کمیته‌ی علمی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: بعد از تزریق واکسن به ۵۶ نفر، اواسط اسفند ماه وارد فاز دوم تست انسانی واکسن می‌شویم و در بهار سال آینده تزریق عمومی واکسن به مردم شریف کشورمان انجام خواهد گرفت.