بهره‌برداری از مرکز جامع توالی‌یابی ژنوم و سنتز ژن و پروژه‌ی تولیددارو

بهره‌برداری از مرکز جامع توالی‌یابی ژنوم و سنتز ژن و پروژه‌ی تولیددارو

با حضور سرپرست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، پروژه‌ی استراتژیک و پیشرفته‌ی مرکز جامع توالی‌یابی ژنوم و سنتز ژن و هم‌چنین خطوط جدید و به‌روزشده‌ی شرکت داروسازی تولیددارو، افتتاح و به بهره‌برداری رسیدند.

به گزارش تدبیر رسانه، در مراسمی با حضور دکتر عارف نوروزی سرپرست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، مدیرعامل گروه توسعه اقتصادی تدبیر، مدیرعامل مؤسسه‌ی دانش‌بنیان برکت، هم‌چنین رییس هیأت مدیره و مدیرعامل گروه دارویی برکت، پیشرفته‌ترین مرکز جامع توالی‌یابی ژنوم و سنتز ژن، به همراه واحد تولید مایعات شرکت تولیددارو پس از به‌روزرسانیGMP مطابق استانداردهای وزارت بهداشت، روز یک‌شنبه 14 اسفند ماه، افتتاح و به بهره‌برداری رسیدند.
دکتر نوروزی، سرپرست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، طی سخنانی در این مراسم در خصوص پروژه‌ی استراتژیک و پیشرفته‌ی مرکز جامع توالی‌یابی ژنوم و سنتز ژن گفت: این طرح دانش‌بنیان، با سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیارد تومانی ستاد اجرایی، دستاوردهای ویژه‌ای برای کشورمان خواهد داشت.
ایشان ادامه داد: این پروژه در سه دپارتمان توالی‌یابی ژنوم، سنتز ژن و تولید حیوانات مهندسی شده، سازمان‌دهی شده است که امروز دو دپارتمان توالی‌یابی ژنوم و سنتز ژن به همراه واحدهای شتاب‌دهی مرتبط با آن‌ها، افتتاح شدند.
دکتر نوروزی در مورد فعالیت‌های این دو دپارتمان، به تولید کیت‌های تشخیصی مانند سرطان روده‌ی بزرگ، ریه و دهانه‌ی رحم و کیت‌های استخراج RNA و DNA ویروسی اشاره کردند.
وی افزود: در حال حاضر برای این دو خدمت، حدود 25 میلیون دلار ارز از کشور به‌طور غیررسمی خارج می‌شود که با تلاش جوانان نخبه و اقدام تخصصی آنان، از این پس می‌توانیم علاوه بر تأمین نیاز داخلی، از خروج ارز از کشور هم جلوگیری کنیم.
سرپرست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تأکید کرد: علاوه بر این موارد، با دست‌یابی به این فناوری، به لحاظ مسایل امنیتی و جلوگیری از ارسال نمونه‌های زیستی و بیولوژیک بیماران به خارج کشور نیز این مرکز دستاورد بزرگی به حساب می‌آید.
دکتر نوروزی تصریح کرد: بازار فعلی توالی‌یابی ژنوم در کشور حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود و در حال حاضر بیش‌تر نمونه‌های زیستی و بیولوژیک به خارج از کشور ارسال می‌شود، که از این به بعد خودمان این دانش را با دقت تراز جهانی در اختیار خواهیم داشت. این در حالی است که بازار فعلی سنتز هم در کشورمان حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.
ایشان هم‌چنین خاطرنشان کرد: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، حمایت و پشتیبانی از جوانان نخبه و‌ متخصص را ادامه خواهد داد، ضمن این‌که مشکلات تأمین سرمایه‌ی در گردش برای کارهای تحقیقاتی و پژوهشی را هم بدون هیچ وقفه‌ای انجام می‌دهد تا شاهد شکوفایی و‌ رشد و توسعه و ارتقای بهره‌وری بیش‌تر ایران اسلامی باشیم.
سرپرست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، به به‌روزرسانی خطوط تولید در شرکت داروسازی تولیددارو نیز اشاره کرد و گفت: از سال گذشته تاکنون شرایط تولیددارو خیلی تغییر کرده و اقدامات مناسبی در حداقل زمان ممکن انجام شده است و نخبگان این شرکت اجازه ندادند که توقف خط تولید به دلیل به‌سازی، منجر به کاهش تولید دارو در کشور شود.
مدیرعامل شرکت ژن‌سازه در گروه دارویی برکت نیز در این مراسم گفت: در کشورمان مرکز تحقیقاتی عامل و تخصصی ژن‌درمانی نداشتیم، ولی با تأسیس این شرکت و راه‌اندازی شتاب‌دهنده‌های تخصصی، مشکلات کشور را در این حوزه کاهش چشم‌گیری داده‌ایم.
وی افزود: دپارتمان توالی‌یابی ژنوم، سنتز ژن و تولید حیوانات مهندسی شده را در این شرکت تشکیل داده‌ایم و برای تشخیص بیماری‌های سرطانی و پیوند درمانی با ساخت چند کیت تشخیصی نقش خود در نظام سلامت کشور را ایفا خواهیم کرد.
سرپرست شرکت تولیدارو هم در این مراسم بیان داشت: در این شرکت ۲۰۱ محصول و دارو در ۴ خط تولیدی توسط ۱۶۰ نفر تولید می‌شود و تلاش‌های شرکت تولیدارو، از کمبود دارو در کشورمان جلوگیری کرده است.
وی تصریح کرد: بازسازی، به‌سازی و بهبود خطوط باعث شده است که داروهای مایع بیش‌تری نسبت به قبل در این شرکت تولید شود.