بهره‌برداری از خطوط تولید، محصولات جدید و طرح‌های زیست محیطی نفت پارس

بهره‌برداری از خطوط تولید، محصولات جدید و طرح‌های زیست محیطی نفت پارس

با حضور رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، خطوط تولید و محصولات جدید و هم‌چنین طرح‌های زیست‌ محیطی نفت پارس رونمایی شد.
دکتر مخبر، رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با بیان این‌که شرکت نفت پارس به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های ستاد اجرایی همواره در مرز دانش حرکت کرده و کارهای بسیار بزرگی مانند تولید روانکارهای تحریمی مخصوص صنایع هوایی و دریایی را انجام داده است، گفت: امروز هم تبدیل این پالایشگاه با این عظمت به یک پالایشگاه سبز و جلوگیری از تولید آلاینده‌ها درکنار پایتخت، ازجمله اقدامات بزرگ دیگری است که به دست متخصصان پرتوان این شرکت انجام گرفته است.
به گزارش تدبیر رسانه از روابط عمومی گروه توسعه‌ی اقتصادی تدبیر، در سال‌های اخیر تحریم‌های ناجوانمردانه‌ی نفتی غرب علیه ایران و ناتوانی در تأمین قطعات این حوزه، مشکلاتی را برای شرکت‌های نفتی کشور ایجاد کرد، هرچند که باعث افزایش روحیه‌ی جهادی و خودباوری ملی شد که ماحصل آن ساخت قطعات و مواد اولیه‌ی مورد نیازی بود که تا پیش از آن برای تأمینش به بیگانگان وابسته بودیم.
در این سال‌های سخت تحریم، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با کمک شرکت‌های زیرمجموعه‌ی خود، توانست موفقیت‌های بزرگی را در زمینه‌ی پیشرفت صنعتی و رونق تولید در کشورمان کسب کند که آخرین و مهم‌ترین آن‌ها، ساخت واکسن ایرانی کرونا بود که در حال طی کردن مراحل تست انسانی است.
یکی از شرکت‌های وابسته به ستاد اجرایی و گروه توسعه‌ی اقتصادی تدبیر، شرکت نفت پارس است که در سال 1339 با تولید محصولاتی چون انواع روغن گريس و روغن موتور و پارافين جامد براي مصرف بازارهاي داخلي و خارجي کار خود را آغاز کرد و بعد از انقلاب فعالیت‌هایش دوچندان شد.
این در حالی است که شرکت نفت پارس در سال 1392 در دهمین جشنواره‌ی ملی قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از صد برند برتر ایران شناخته شد و به گفته‌ی دکتر عارف نوروزی، مدیرعامل گروه توسعه‌ی اقتصادی تدبیر، فقط در سال 1398، ارزش صادرات محصولات پالایشگاه نفت پارس به‌ویژه روانکار‌ها به ۲۰ کشور دنیا، به بیش از ۶۷ میلیون دلار رسیده است.
در چنین شرایطی و در آستانه‌ی سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، آیین رونمایی از خطوط تولید و محصولات جدید، بهره‌برداری از طرح‌های زیست محیطی (پالایشگاه سبز) و رونمایی از سامانه‌ی جامع مدیریت راهبردی برمبنای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی شرکت نفت پارس، با حضور دکتر مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، دکتر عارف نوروزی مدیرعامل گروه توسعه‌ی اقتصادی تدبیر و مهندس حمیدرضا خلیلی مدیرعامل شرکت نفت پارس برگزار شد.
در این مراسم دکتر مخبر با تبریک دهه‌ی فجر انقلاب گفت: حضرت امام(ره) سه ویژگی بزرگ داشتند؛ خداباوری، مردم‌باوری و ولایت‌مداری. امام در جریان سخت‌ترین وقایع و برخوردهای رژیم پهلوی کوچک‌ترین ترس و وحشتی به دل خود راه نداد و با توکل محض به نصرت الهی مقتدرانه در این مسیر ایستادگی کرد.
وی افزود: امام چه پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب به توان مردم و جوانان کشور ایمان داشت و همین باور هم باعث شد که از سخت‌ترین تنگناهای جنگ تحمیلی و فشارهای اقتصادی عبور کنیم. امام هر امری را به مردم توصیه می‌کرد، قبل از همه عمل به آن را برخود واجب می‌دانستند و پیشتاز عمل و تمکین به قانون و اخلاق و احکام بودند و هیچ‌گاه از اقشار ضعیف و مستضعف ملت فاصله نگرفت.
وی با اشاره به توانمندی‌های کشور در حوزه‌های مختلف گفت: ما به لحاظ نظامی به نقطه‌ی بسیار مهمی رسیده‌ایم، اما امام و رهبری به دلیل توانمندی نظامی نیست که می‌گویند آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. روزی که امام این حرف را زد، ما توانایی ساخت سیم خاردار را هم نداشتیم ولی مردم همراه ما بودند. رهبر انقلاب در مورد خط قرمز‌های ولایت با هیچ کسی تعارف ندارد. عده‌ای دنبال این مسئله‌ هستند تا امام و انقلاب فراموش شود و ما باید با تمام وجود این روز‌ها را گرامی بداریم.

راه‌اندازی پالایشگاه سبز نفت پارس
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با اشاره به دستاوردهای جدید شرکت نفت پارس گفت: نفت پارس همواره در مرز دانش حرکت کرده و کارهای بسیار بزرگی را مانند تولید روانکارهای تحریمی مخصوص صنایع هوایی و دریایی انجام داده است. امروز هم تبدیل این پالایشگاه با این عظمت به یک پالایشگاه سبز و جلوگیری از تولید آلاینده‌ها درکنار پایتخت، از جمله اقدامات بزرگ دیگری است که به دست متخصصان پرتوان این شرکت انجام گرفته است.
دکتر مخبر تأکید کرد که در تمام پروژه‌های ستاد اجرایی، پیوست زیست محیطی وجود دارد و ستاد اجرایی در 3 سال گذشته بیش از هزار هکتار از زمین‌های خشک تهران را تبدیل به جنگل کرده است و این کار در استان‌های دیگر هم در حال انجام است.

ذخیره‌ی 100 میلیون ماسک
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) هم‌چنین با بیان این‌که شرکت نفت پارس نقش مهمی را در ایام کرونا ایفا کرده است، ادامه داد: روزی که در خیابان‌های انگلیس و آمریکا فروشگاه‌ها غارت می‌شد، دوستان ما در این شرکت برای تولید ماسک تلاش بسیاری کردند و ظرف 23 روز کارخانه‌ی عظیمی را برای تولید روزانه 5 میلیون ماسک که در منطقه نیز بی‌نظیر است، ایجاد کردند. در حال حاضر بیش از 100 میلیون ماسک در انبار‌ها ذخیره کرده‌ایم تا در مواقع نیاز استفاده کنیم و به‌طور کلی این تشکیلات در دوره‌ی کرونا به یک تشکیلات واکنش سریع تبدیل شد.

خودکفایی در تولید واکسن کرونا
موضوع واکسن کرونا بخش دیگری از سخنان دکتر مخبر در این مراسم بود که در این‌باره بیان داشت: وقتی یک واکسن تولید می‌شود، مسئله‌ی تولید انبوه آن موضوع مهمی است که اگر انجام نگیرد، مشکلاتی پیش می‌آید. روزی که می‌گفتیم در تولید ماسک خودکفا خواهیم شد و امکان صادرات را فراهم خواهیم کرد، عده‌ای با تردید به این حرف‌ها نگاه می‌کردند که این اتفاق کم‌تر از دو ماه رخ داد. من به مردم می‌گویم بزرگ‌ترین کارخانه‌ی تولید واکسن را تا پیش از پایان بهار در کشور راه‌اندازی خواهیم کرد و فاز نخست آن، که تولید بین 2 تا 3 میلیون دوز واکسن است، پیش از سال اتفاق خواهد افتاد و فاز دوم آن که تولید تا 14 میلیون دوز واکسن را شامل می‌شود، حتماً تا پیش از پایان بهار ساخته می‌شود و ما کشور را در حوزه‌ی واکسن خودکفا خواهیم کرد.

در ابتدای این مراسم، مهندس حمیدرضا خلیلی نیز در سخنانی گفت: شرکت نفت پارس امروز به‌عنوان شرکت برتر کشور با توجه به معیار‌های ارزیابی تعالی سازمانی، وظیفه‌ی خود می‌داند که مسیر تعالی را طی کند و پروژه‌هایی را به عنوان پروژه‌های افزایش بهره‌وری در حوزه‌های مختلف اجرا کند.
به گفته‌ی وی، شرکت نفت پارس شرکتی ارزش‌محور است و مدیریت آن مبتنی بر 5 ارزش اصلی است که شامل توانمندی کارکنان، مسئولیت اجتماعی، فناوری و نوآوری، کیفیت و سودآوری می‌شود.

توجه به محیط زیست
مهندس خلیلی با اشاره به رعایت اصول زیست محیطی پالایشگاه‌ نفت پارس افزود: ما امروز می‌توانیم اعلام کنیم که شرکت نفت پارس، پالایشگاه سبز دارد. با توجه به این‌که ما در مجاورت یک مرکز جمعیتی بزرگ به نام شهر قدس قرار داریم و از طرف دیگر در مجاورت کلان‌شهر تهران هستیم، با توجه به تأکید ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در مورد مسایل زیست محیطی، اولویت ما مسئله‌ی محیط زیست بوده است.
وی تصریح کرد: ما پالایشگاه سبز محسوب می‌شویم، چرا که سیستم تصفیه‌ی پسماندی که در پالایشگاه نفت پارس داریم، باعث می‌شود آب خروجی از این شرکت، آبی کاملاً زلال و قابل استفاده در حوزه‌ی کشاورزی باشد و حتی سازمان‌هایی که خدمات شهری ارایه می‌دهند، این آب را از ما خریداری می‌کنند.
مدیرعامل شرکت نفت پارس با تبیین برنامه‌هایی در جهت حمایت از محیط زیست گفت: از جمله پروژه‌های مربوط به محیط زیست نفت پارس که به انجام رسید، سال گذشته فاز اول راه‌اندازی بخش‌های جدید واحد استخراج با حلال 85 درصد بود که با موفقیت انجام شد. فاز دوم این بخش‌ها در هفته‌ی محیط زیست با حضور مسئولان سازمان محیط زیست افتتاح شد.
به گفته‌ی مهندس خلیلی، پروژه‌ی دیگری که در راستای فعالیت‌های زیست محیطی شرکت وجود داشت، بحث تولید گاز خنثی بود که قبلاً بر مبنای سیستم احتراقی بود اما در حال حاضر مکانیزم دیگری به کار گرفته شده که آلایندگی را به صفر می‌رساند که با انجام این پروژه‌ها، دیگر سوخت مایع در شرکت نفت پارس مصرف نمی‌‌شود و آلودگی زیست محیطی نزیک به صفر رسیده است.

افزایش 35 درصدی ظرفیت بسته‌بندی
او با اشاره به اقدامات شرکت نفت پارس در زمینه‌ی شعار سال یعنی جهش تولید بیان داشت: ما تجهیزاتی را نصب کرده‌ایم که بتوانیم محصول با هویت تولید کنیم. خطوط جدیدی که امروز افتتاح خواهد شد، ظرفیت بسته‌بندی شرکت را 35 درصد افزایش می‌دهد. ما به عنوان شرکتی که محصولات‌مان با مصرف‌کننده‌ی نهایی در ارتباط است، باید رعایت حقوق مصرف‌کنندگان را نیز سرلوحه‌ی کار قرار دهیم. یکی از این کار‌ها عرضه‌ی مستقیم محصولات است که به عنوان راهکاری در جهت شفاف‌سازی قیمت‌هاست.

مقاصد صادراتی نفت پارس
مدیرعامل نفت پارس در پایان سخنان خود اظهار کرد: امروز اولین فروشگاه عرضه‌ی مستقیم کالاهای شرکت نفت پارس نیز افتتاح می‌شود و ما به تازگی فروشگاه‌های عرضه‌ی مستقیم کالا‌ها را در بخش صادرات گسترش دادیم و امروزه به کردستان عراق نیز صادرات داریم که مورد توجه قرار گرفته است. در کنار اسامی تجاری خارجی، شرکت نفت پارس جایگاه خوبی را دارد و در بسیاری از بخش‌های جمعیتی محدوده‌ی کردستان عراق فعال است.
وی ادامه داد: ما در بحث بیانه‌ی گام دوم انقلاب، 7 مبحث اصلی را داریم که همه‌ی آن‌ها را در اهداف راهبردی شرکت به کار گرفته‌ایم.
مهندس خلیلی خاطرنشان کرد: شرکت نفت پارس امروز بزرگ‌ترین تأمین‌کننده محصولات ناوگان حمل‌و‌نقل ریلی، دریایی و هوایی کشور است و در بسیاری از زمینه‌ها با توجه به اصول کلی اسناد بالادستی در حال حرکت است.

 

گزارش تصویری این خبر