بازدید رییس ستاد اجرایی از پالایشگاه استحصال اِتان پارسیان

بازدید رییس ستاد اجرایی از پالایشگاه استحصال اِتان پارسیان

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و هیأت همراه از پالایشگاه استحصال اِتان پارسیان بازدید کردند.
سیدپرویز فتاح، رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، روز چهارشنبه 27 دی ماه 1402، به همراه جمعی از مدیران ارشد ستاد، از بخش‌های مختلف پالایشگاه استحصال اِتان شرکت پالایش پارسیان سپهر بازدید نموده و در جریان فعالیت‌های این طرح بزرگ ملی قرار گرفتند. در این بازدید، مهندس فتاح، رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) که دکتر بقایی سرپرست و رییس هیأت مدیره‌ی گروه توسعه اقتصادی تدبیر و مهندس نوذری، رییس هیأت مدیره‌ی گروه توسعه انرژی تدبیر نیز ایشان را همراهی می‌کردند، با مسئولان و کارکنان بخش‌های مختلف پالایشگاه گفت‌وگو نمود. شرکت پالایش پارسیان سپهر فعالیت‌های مربوط به استحصال اِتان را از طریق دو پالایشگاه در مُهر استان فارس و شهرستان عسلویه در استان بوشهر انجام می‌دهد.
لازم به توضیح است، عملیات اجرایی طرح پالایش پارسیان سپهر، با تلاش و همت متخصصان ایرانی انجام و در 26 فروردین ماه سال 1400 راه‌اندازی و به بهره‌برداری رسیده است. واحد استحصال اِتان پارسیان سپهر در عسلویه، روزانه ۷۴ میلیون مترمکعب گاز غنی از طریق پالایشگاه پارسیان در مُهر از چهار میدان تابناک، شانول، وراوی و هما دریافت می‌کند و پس از جداسازی، سالانه ۱۶ میلیون تُن متان به شبکه‌ی گاز شهری اختصاص می‌یابد و مابقی ترکیبات تولیدی‌ به‌وسیله‌ی خط لوله به سایت عسلویه‌ مجتمع پالایش پارسیان سپهر منتقل می‌شود.
ظرفیت اسمی سایت عسلویه، تولید 3/1 میلیون تُن اِتان، 1 میلیون تُن بوتان و پروپان و یک میلیون تُن میعانات گازی در سال است.
این پالایشگاه، با استفاده از فناوری و سیستم‌های فوق سرماساز، دست‌یابی به بالاترین میزان استحصال اِتان از گاز طبیعی (95%) در ایران را ممکن ساخته، هم‌چنین با جیوه‌زدایی و حذف دی اکسید کربن از گاز تحویلی به شبکه‌ی سراسری گاز شهری و نیز جلوگیری از سوزاندن 3/3 میلیون تُن اجزای باارزش گاز، سهم مؤثری در راستای حفاظت از محیط زیست ایفا نموده است.
در جریان این سفر، سیدپرویز فتاح و هیأت همراه از مراحل احداث و بخش‌های مختلف راه‌اندازی ایستگاه‌ تقویت فشار گاز میادین هما، وراوی و تابناک در پروژه‌ی آرمان نیز بازدید کردند.